Doğal ve Organik

Doğal ve Organik Ürünlerin Sağlımıza Faydaları Nelerdir?

Özellikle son zamanlarda organik ürünler yeni bir besin grubu olarak ortaya çıkmış durumda, hem ülkemizde hem de dünyanın bir çok yerinde organik ürünlere olan talep giderek artış göstermeye devam etmekte. Organik ürün denilince akla kimyasal ve insan sağlığı için olumsuz sonuçlar yaratabilecek aşamalardan geçmemiş doğada bulunan haliyle satışa sunulmuş ürünler geliyor. Organik ürünlerin son zamanlarda bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni şüphesiz ki insan sağlığına olan faydaları. Özellikle seri üretimin ve hormonlu gıda üretiminin çok fazla artmasından dolayı insanlar sağlıklı beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta giderek daha fazla zorlanmakta.

Süper marketlerde, manavlarda veya gıda satışının olduğu herhangi bir yerde al benisi yüksek ürün pazarlaması tercih edilerek daha kolay satış yapmak hedefleniyor. Ayrıca gıdaların raf ömrünü uzatmak ve satışa hazır bekletildiği sürece boyunca zarar görmemesi için gıdalar kimyasal işlemlerden geçirilebiliyor. Gıda pazarlarında uygulanan bu tür pazarlama stratejileri üreticiler arasında haksız rekabete yol açtığı gibi insan sağlığını doğrudan olumsuz etkiliyor. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu durumların ortadan kalkması için hem devletler hem de denetçi kurumlar tarafından organik ürün üretimi konusunda teşvikler yapılmakta. Beslenme temelli oluşan hastalık sayısının gün geçtikçe artması ve insanların bu konuda bilinçlenmesi ile alınan önlemlerin ve tarımda organikleşme hareketlerinin de her geçen gün arttığını gözlemlemek mümkün.

Doğal ve Organik Ürünlerin Sağlığımıza Faydaları

Sağlığımıza faydalı organik ürünler tüketim bilincinin artmasıyla artık daha kolay erişilebilir hale gelmiş bulunmakta. Bu ürünler hiçbir kanserojen madde içermedikleri için tüketiciler tarafından tercih sebebi olmaktadır. Yapılan bir çok araştırma göstermektedir ki kimyasal süreçlere maruz kalmamış ve üretildiği yöreden direkt insanlara sunulmuş olan besinlerin değerleri kimyasal süreçlere maruz kalmış besinlere göre farklılık göstermektedir. Organik ve yöresel olarak üretilmiş ürünlerin besin değerlerinin çok daha fazla olması insan sağlığını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Organik ürünlerin tercih sebebi olmasında bir diğer önemli faktör ise organik ürün tüketen insanların besinlere karşı olan alerjilerinin azaldığının ya da yok olduğunun gözlenmesidir. Yapılan araştırmalarda kimyasal işlemlere maruz kalmış ürünlerin insanlar üzerinde alerjik semptomları tetiklediği gözlenirken organik ürün tüketiminin bu semptomları azalttığı ya da yok ettiği gözlemlenmektedir.

Organik ürünlerin tatları şüphesiz ki organik olmayanlara göre daha lezzetlidir. Hal böyle olunca insanlar organik ürünleri daha büyük bir keyifle tüketmekte ve besinlerin gerçek tatlarını tecrübe etmektedirler. Özellikle raf ömrünü uzatmak için organik ürünler üzerinde kullanılan kimyasal besinlerin tatları üzerinde olumsuz değişiklikler yapabilmektedir. Mutfaklarda yöresel ve organik ürün kullanımın artması özellikle küçük çocukların meyve sebze tüketme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilmektedir.

Organik ürünler kimyasal ürünlere oranla daha taze kalıp bozulma süresi daha kısa olan ürünlerdir. Bozulma süresinin kısa olması satış yapan firmalar tarafından ürünlerin elde kalma riskini arttırdığı için tercih edilmese bile taze kalan meyvelerin tüketilmesi insanlar için çok daha faydalı olmaktadır. Bu sebeple genellikle organik ürünlerin satışa sunulduktan kısa bir süre sonra insanlara ulaşması beklenir. Taze ve diri ürünler kimyasal ürünlere göre daha şekilsiz ve kirli görünebilir. Ama unutulmamalıdır ki ürünlerin daha az işlemden geçmesi ve topraktan direk mutfaklara ulaştırılması için doğal görünümde kalmaları gerekmektedir. Son zamanlarda üreticiler maalesef doğal görünümlü fakat organik olmayan ürünleri satışa sunmaya başlamıştır. Kişilerin gıdaları temin ettikleri yer hakkında bilgi sahibi olması ve devlet tarafından zorunlu tutulan izinleri taşımayan gıdaları tüketmemesi gerekmektedir.

Organik gıdaların tercih sebebi olmasında en önemli etkenlerden biride katkı maddeleri içermiyor olmalarıdır. Katkı maddeleri içeren besinler normal boyutundan çok farklı olarak satışa sunulmakta ve kişilerde daha karlı algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Fakat besinlerin katkı maddesi olmaması ve topraktan direkt olarak toplanıp satışa hazırlanmaları insan sağlığını oldukça fazla etkilemektedir. Katkı maddelerinin düzenli olarak insan vücudunda sindirilmesi bir çok hastalığın oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple gıda alımlarında katkı maddesi kullanılmayan ürünler tercih edilmeli ve tüketilmelidir.

Beslenme düzenine dikkat eden ve organik ürün tüketen insanlarda kalp rahatsızlıkları ve migren gibi belli başlı rahatsızlıkların görülme oranının düştüğü gözlenmektedir. Organik besin tüketimi aynı zamanda psikolojik olarak insanların kendilerini daha sağlıklı hissetmelerini sağlamaktadır. Kendi vücutlarına verdikleri değerin ne kadar fazla olduğunu insanlara kanıtlayan organik besin tüketimi sayesinde insanlar kendini daha dinç ve zinde hissedebilir. Özellikle sporcular belirli bir beslenme düzeni içersin de hareket ettikleri için aldıkları besinlerin sağlıklı ve yüksek besin değerlerine sahip besinler olmasına dikkat ederler. Bu sebeple sporcuların tükettikleri besinler genellikle organik ve kendi beslenme planlarına uygun seçilmiş besinlerden oluşmaktadır. Tabi ki sporcular dışında kalan kesiminde düzenli ve organik bir beslenme alışkanlığı kazanması sağlıklı bir yaşam sürmeleri için büyük önem arz etmektedir.

Organik besinlerin bir diğer faydası ise üretilirken ilaç kullanılmamasıdır. Kimyasal besinler üretilirken zararlı canlıların yok edilmesi için besin üzerinde belli başlı ilaçlar kullanılmaktadır. Organik besin üretiminde ise bu ilaçlar kullanılmaz ve zararlı canlıları yok ederken aslında daha büyük bir zarar verilen yararlı canlılar besin üzerinde kalmış olur. Organik besin üretimi yapan kişi ya da kurumların en çok dikkat etmesi gereken konuların başında ilaçlama faaliyetleri gelmelidir. İnsan sağlığına doğrudan etkisi olan ilaçlamalar, hem besin değerlerini düşürmekte hem de insanlar için sağlıksız olabilecek gıda tüketimlerine yol açabilmektedir.

Organik Ürünler Neden Tercih Sebebi Olmakta

Organik ürünlerin bu kadar çok tercih sebebi olmasında şüphesiz ki insan sağlığına faydaları yatıyor. Özellikle son zamanlarda kanser hastası sayısında görülen artış insanların hayat düzenlerini en başında da beslenme alışkanlıklarını kontrol etmesine sebep oldu. Organik ürünler insanlar için özellikle son zamanlarda bir tercihten çok mecburiyet haline gelmiş durumda. İnsanlar paralarının büyük bir bölümünü sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı yaşamaya ayırmış durumda. Sağlıklı beslenme alışkanlığı elde etmeye çalışan insanların ilk dikkat ettiği husus ise tabi ki mutfaklarına gelen ürünlerin nereden geldiği. Özellikle kadınların hamilelik dönemlerinde çok fazla dikkat ettiği sağlıklı beslenme süreçlerinde organik besinler büyük önem taşımaktadır. Bilinmektedir ki organik besin tüketimi anne karnındaki çocuklar için bile oldukça önemlidir.

Organik ürünlerin tercih sebebi olmasının bir başka nedeni ise sindirim sistemini olumsuz yönde etkilememesidir. Kimyasal işlemler görmüş ve belirli aşamalardan geçmiş besinler insanların sindirim sistemleri üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Özellikle süt ürünlerinde çok fazla görülen bu sorunların giderilmesi için bireyler organik besinleri daha fazla tercih etmeye başlamışlardır. Organik besin üretimi kişilerin kendilerince de çokça yaptıkları bir üretim durumudur. Son zamanlarda pahalılaşan gıda ürünleri sebebiyle insanların hobi bahçelerine olan ilgisi de artış göstermektedir. Sağlık şüphesiz ki insanlar için en önemli değerdir. Bu değerin korunması, uzun ve keyifli bir ömür geçirmek için çok önemlidir. Organik ürünlerin bu kadar fazla tercih edilmesinin en büyük nedeni olan sağlık üzerindeki etkileri şüphesiz ki gün geçtikçe dahada önem taşımaktadır. Bu sebeple insanlar ellerinden geldiğince organik besin üretimini yaygınlaştırmaya ve beslenme alışkanlıklarını organik ürünlerin etrafında şekillendirmeye çalışmalıdır.

İlgili Mesajlar

Bir Düşünce “Doğal ve Organik Ürünlerin Sağlımıza Faydaları Nelerdir?

  1. Mihriban dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir