Doğal ve Organik

Doğal ve Organik Ürünler Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde insanlar için en önemli konulardan biri de sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenen insanların sağlıklı bir yaşam sürdüğünü ve diğer insanlara nazaran daha uzun sürelerde sağlıklı kalabildiğini tespit etmek oldukça kolaydır. Yapılan bilimsel araştırmalar ve testler bu konuya ışık tutmakta ve bilinç edinmemizi sağlamaktadır.

Sağlıklı beslenmenin temelinde ise doğal ve organik ürünlerin tüketimi yer almaktadır. Doğru gıdaları tükettiğimizde hem psikolojik açıdan hem de bedensel açılardan çok daha az sorunla karşılaşmaktayız. Fakat son yıllarda doğal ve organik ürünlere talep arttığı için bu tür ürünleri temin etmek oldukça zor hale gelmiştir. Doğal ve organik olduğu iddia edilen çoğu ürünün aslında doğal olmadığını anlamak için dikkat etmemiz gereken şey ürünü temin ettiğimiz kişi ve yerlerle alakalı olabilir.

Doğal Olan Her şey Organik midir?

Sağlıklı beslenme üzerine araştırma yapan ve kafa yoran çoğu insan organik kavramıyla karşılaşmaktadır. Organik kavramının ne olduğu üzerine araştırma yapmadıkça ve ürünlerin kontrolünü yapmadıkça yanlış alışverişler yapma olasılığımız oldukça yükselmektedir.

Belirli hassasiyete sahip kişiler hassas oldukları konularda gelen her türlü fikri değerlendirmeye alabilmektedir. Bir kişi size kendini çiftçi olarak tanıtıp doğal ve organik ürün sattığını iddia ettiğinde bunun altının doluluğunu araştırmak size düşmektedir. Bu noktada beyanı kesinlik ölçütü saymamak doğal ürünler konusunda bilinçlenmeye adım atmanızda ilk aşama sayılabilir.

Kapalı Paketlerdeki Ürünlerin Organik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir ürünün organik ürün olarak kabul görebilmesi için taşıması gereken özelliklerle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı 2004 yılında bir kanun yayınlamıştır. İlgili bakanlık tarafından Organik Tarım Kanunu yayınlamasının ardından yönetmelik de çıkartılmış. Bu noktada Organik Ürün Sertifikası olan bütün ürünlerin organik olduğunu söyleyebiliriz. Paketli bir gıda aldığınızda ve organik ibaresiyle satışa sunulmuşsa üzerinde Türkiye haritası resmini ve mavi Tarım Bakanlığı logosunu görmeniz ürünün gerçekten organik olup olmadığı konusunda net bir bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda firmaları denetleyen sertifikasyon firmasının da logosunun paketin üzerinde bulunması gerekmektedir.

Açık Satılan Ürünlerin Organik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde semt pazarlarına gittiğinizde her ürünün üzerinde organik yazdıklarını fark etmeniz çok zor olmayacaktır. Fakat bu organik yazısı o ürünün organik olduğunu varsaymanız için kesinlikle bir ölçüt sayılmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda satıcıya Organik Ürün Sertifikası sahibi olup olmadığı sorulabilir ve bu sayede kendinizi alışveriş esnasında garanti altına alabilirsiniz.

Organik ürün pazarları son zamanlarda çok sık rastlanan ve açılan pazarlar haline gelmiştir. Semt pazarları yerine bu tür pazarlara giderek sertifikaları incelemeniz ve organik ürünlere erişiminiz daha kolay olmaktadır. Organik pazarlarda satış yapacak satıcıların sertifikaları olmadan pazara girmesi oldukça zor olduğundan, hassasiyetinizin kullanılma ihtimali oldukça düşük olmaktadır.

Sertifikası Olmayan Ürün, Organik Ürün Değildir

Herhangi bir dükkana girdiğinizde bir ürünün üzerinde organik yazdığını görmeniz olasıdır. Bu noktada yapmanız gereken tek şey ürünün sertifikasını istemek olacaktır. Eğer satıcı organik ürün sertifikasına sahip değilse o ürün organik ürün olarak tanımlanamaz. Bu tür deneyimleri yaşamanız durumunda Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçebilir, ilgili satıcı hakkında şikayette bulunabilirsiniz. Böylece başka insanların da yanlış ürünler satın almasının önüne geçmiş olursunuz.

Doğal Kavramı Nedir? Doğal Ürün Nedir?

Doğal ibaresi son çıkan yönetmelikten sonra her türlü üründe kullanılabilir hale gelmiştir. Bu sebeple bir ürünün üzerinde doğal yazdığında satıcıyı sorgulamanızın önündeki yol da kesilmiştir diyebiliriz. Tüm bunları dikkate alarak doğal ürün ibaresiyle satılmakta olan ürünlerin doğallığı konusunda hiçbir gerçeğin bulunmadığını bilmeniz alışverişlerinizde sizlere fayda sağlayacaktır.

Tarım çeşitleri içerisinde doğal tarım diye bir yöntem bulunmamaktadır. Konvansiyonel ve organik tarım şeklinde değerlendirmeler yapılabilir, fakat doğal tarım kavramının sınırları bugüne kadar net bir şekilde çizilmemiştir. İnsanlar olarak bizim doğal olarak kabul ettiğimiz şey ise “gerçekten doğada bulunan” şeklinde ifade edilebilir.

Doğada yetişen ürünler eğer sürece uygun olarak değerlendirilirse Organik Ürün Sertifikası alınabilmektedir. Dağ çileği, türlü ot çeşitleri, karadut, adaçayı, mantar gibi doğanın içerisinden yetişmiş ürünler bu sertifikaya sahip olabilmekte ve organik ürün kapsamına girebilmektedir. Bu tür ürünler sertifikasyon firması aracılığıyla denetlenerek organik olarak kabul görebilmektedir. Kabul gören bu ürünler doğadan organiğe geçmiş ürünlerdir. Uzmanların doğal anlayışı da tam olarak bu ürünleri kapsamı altına almaktadır. Doğada saf olarak bulunan ve el değmemiş ürünleri bu kategoride ele alabilir ve gönül rahatlığıyla tüketebiliriz.

Etraflıca incelendiğinde doğal kavramını tam olarak sağlamak organik kavramından daha zor iken doğal kavramının içinin boşaltıldığı gerçeğiyle yüzleşmekteyiz. Doğalın içi boşaltılarak bir marketin aracı olarak kullanılmaya başlandığını görmemiz mümkündür. Bir markete girildiğinde doğal yazılı yumurtanın yazımızda geçen doğal kavramıyla hiçbir ilişiğinin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden satın aldığımız ürünlerin üzerinde doğal yazısını görmemiz bizi isabetli kararlara itmeyecektir. Organik logosuz ürünleri bu tarz sağlıklı tüketim beklentisiyle almanız büyük bir aldanış olacağı için tavsiye edilmemektedir.

Organik ve Doğal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Organik kavramını gördüğümüzde bu ilgili ürünün denetlendiği anlamını taşımaktadır. Organik ürünlerin bir sertifikasyon, denetleme süreci bulunmaktadır ve belirli şartlara uygun olarak üretilmiş olması gerekmektedir. Doğal ürün kavramında ise hiçbir sertifikasyona gerek olmadığı gibi herhangi bir denetleme de bulunmamaktadır.

Doğal üretim yapan kişilerden yapılan alışverişlerde güven temelli bir alışveriş yapıldığını kavrayabiliriz. Fakat köyden gelen her ürünü organik veya doğal kabul etmek tamamıyla yanılgı oluşturmaktadır. Bu tür seçimler yerine özellikle Balıkesir ili ve çevresindeki organik tarım dernekleriyle anlaşmalı çalışmakta olan değerli üreticilere erişim sağlayabilirsiniz. Böylece tüketecek olduğunuz ürünle ilgili endişe ve kaygılarınıza da son vermiş olacaksınız.

Antalya’da Çıralı Kooperatifi bulunmaktadır ve kışın turunçgilleri bu kooperatif üzerinden aldığınızda ürünlerin organik olup olmadığı ile ilgili hiçbir şüpheye yer vermemiş olacağınızı söyleyebiliriz. Bunun gibi organik sertifikalı, gerçek ürün tükettiğinden emin olduğunuz işletmelerden ve kooperatiflerden alışveriş yapmanız besin değeri olarak gerçek değerleri elde etmenizi sağlayacaktır. Özellikle yumurta ve domates tüketiminde organik sertifikalı ürünlerin tercih edilmesinin çok önemli olduğunun altını çizebiliriz.

Organik Üreticilerin Yaşadıkları Sıkıntıların Tüketiciye Yansıması

Organik sertifikalı üreticiler için maliyetler en büyük sorun olarak değerlendirilmektedir. Özellikle ürünlerin tüketiciye ulaştırılması esnasındaki lojistik masrafları ürün fiyatlarına yansımakta ve oldukça yüksek fiyatlarla tüketiciyle kavuşabilmektedir. Devlet organik tarım için herhangi bir teşvik yapmıyor oluşu da tüketiciyi zora sokan şartlar arasındadır. Kargo ücretini ödemekten kaçan tüketicinin, organik tarım üreticisinden alışveriş yapmaktan kaçındığı da aşikardır. Örneğin; 30 liraya aldığınız bir ürünün kargo ücreti için 40 lira ödediğinizde ürünün size yansıyan maliyeti 70 lira olmaktadır. Hal böyle olunca da organik ürüne erişim tüketicinin de belini bükebilmektedir.

Organik tarım üreticisi küçük olduğu ve çok fazla ürün gönderimi yapamadığı için kargo firmalarıyla uygun fiyata anlaşma sağlayamamakta ve bu sebeple lojistik bedelleri yüksek seyretmektedir. Bu durumda tüketicinin üretici yerine lojistik firmalarına tepki göstermesi daha doğal karşılanabilir.

Tüm bu şartları değerlendirecek olursak; tüketicinin bulunduğu bölgedeki organik sertifikalı üreticileri tespit etmesi ve alışverişini onlardan yapması daha ekonomik ve bütçe dostu bir seçim olacaktır diyebiliriz.

İlgili Mesajlar

Bir Düşünce “Doğal ve Organik Ürünler Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  1. Hande dedi ki:

    Çok sağlıklı bir içerik olmuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir